Tydzień na tysiąc znaków (4)

21 października 2016 § Dodaj komentarz

Jeszcze ciemności u zaranka spowijają osiedle – że o skwerach, parkach, darujcie, nie wspomnę – a już pogasły te śmieszne latarnie, jako żywo na myśl przywodzące grzyby o nieproporcjonalnie długich, cienkich nóżkach; wewnątrz zaś kapelusza żarówka w kształcie spirali, wygasła.

Za to w salonie na E. światła się palą, jaśnieją, non-stop jasno; w salonie na E. uświadczysz wiele, ale z kulturą to ma niewiele wspólnego, no, mniej coraz to bardziej, jeśli można tak rzec; jeśli literatura, to tylko ta najgłówniejsza, pierwsze nazwiska, a głównie uświadczysz świeczkę i breloczek.

Dziadek, którego znam i lubię, w pewien nawet sposób cenię (acz, skądinąd, dziadek nie zna mnie), otóż ów dziadek, którego lubię – jeśli tylko nie wyśpiewuje, że jest dziadkiem – ów dziadek oddał swe dzieło najświeższe na wyłączność salonowi na E., acz, przyznajmy, na okres dwóch tygodni jeno. Taki to dziadek, proszę ja Was, nic tylko czekać, jak po telewizjach podwieczorkowych na tournée ruszy.

A może, przychodzi mi na myśl, a może już poza nami etap narracji, piękne słowo, swoją drogą, piękne, choć sprofanowane okrutnie, niestety. Tu się może i wolno spierać, chociaż narracje są pewnym etapem, bo złudzenia płyną etapami, w wyścigu do nieśmiertelności już mnie dublują, bez żalu z mej strony, i ja jestem teraz na etapie, akurat w momencie, gdy Herbert ciska kamieniami w cuchnące dniem i nocą sępy, pióra wirują w ciężkim powietrzu, patrzymy chyba zafascynowani.

herbert_sep

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

What’s this?

You are currently reading Tydzień na tysiąc znaków (4) at 3 ucho.

meta

%d blogerów lubi to: