Gdzie ten śnieg?

5 lutego 2016 § Dodaj komentarz

Bez otwartego przewodu nie opuścisz murów gimnazjum, powiedział przypadkowo napotkany na przystanku tramwajowym starzec; nawet nie ta prognoza stanowiła największe zaskoczenie i nie fakt, że starzec jako żywo przypominał homunkulusa – niemalże szok wywołała świadomość, że mógłbym policzyć wszystkie jego włosy, sterczące niczym druty w kłębku wełny. Odwróciłem się z niejakim niesmakiem; przeszyła mnie wilgotnym od łez spojrzeniem. No gdzie ten śnieg, zapytała, nie kryjąc pretensji, gdzie śnieg; wstrząsnęło mną wzruszenie.

***

Kwadrans przed szesnastą czerwone słońce, właściwie jego ostatnia kropla, przelewająca się ospale, jakby niechętnie, a może zwlekająca z premedytacją – ostatnia kropla słońca zniknęła gdzieś tam na horyzoncie; zaraz potem Niezbaniewice szarzały, a później już tylko ciemność.

Cyklamen siedział w skórzanym fotelu, rozpostarty niedbale; oczy miał półprzymknięte, ale nie spał: naciągnięta na szyi skóra, w miejscu, gdzie sterczy grdyka, raz po raz pulsowała; najwyraźniej Cyklamen był pijany. Ocknął się nieco; jakże piękna jesteś, Wiolu, powiedział, no, wyszeptał raczej. Wiola jakby w ogóle na ten komplement – w sumie to miał być chyba komplement – nie zwróciła uwagi; Horst i Czwarty znów się spóźniają, ale to do nich podobne, stwierdziła, cóż począć, wygląda na to, żeśmy sami na razie tutaj. Nagle odwróciła się w stronę okna, jej piękne duże oczy błysnęły, uśmiechnęła się; wszystkiego dobrego Państwu życzę, powiedziała głosem słodkim niczym kompot z truskawek.

bogdan_l

/zdjęcie – Bogdan Łopieński, Zaloty na ławce, 1959/

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

What’s this?

You are currently reading Gdzie ten śnieg? at 3 ucho.

meta

%d blogerów lubi to: