Maleńkość

25 września 2014 § 3 Komentarze

Śpi wszystko, ucichł był już ostatni dzwon, śpi kamienica cała, pola, domy pod lasem; chociaż może i nie, bo dziki, w poszukiwaniu żołędzi, rozryły nocą cmentarz, pola urnowe. Jednak noc, we śnie prawie wszystko, spokój i cisza, nawet jakby na tym skwerze, gdzie urny, nawet tam jakby się wyciszyło.

Są takie wieczory, noce, kiedy się nic nie zdarza, na pozór przynajmniej, i to jest dobre, bo kiedy się nic nie zdarza, to zdarza się przecież wszystko, o, tak, niech będzie chwała błogosławionej ciszy, o, tak. I deszcz pada, co da się stwierdzić, czyli usłyszeć, i zaszumi tamta brzoza, jedna z drugą i trzecia, to już wierzba, zdaje się, płacząca wierzba, wierzba trzecia niczym bonus jakowyś; i sen, i oddechy popłyną przez korytarze, rzekłbyś – przez spokój, w tej ciszy, w tej nocy, podczas której nie dzieje się nic, a zdarza się wszystko; tak pulsuje maleńkość, której pochwała niechaj popłynie, skorośmy przy pływaniu, ku górom i dolinom, niechaj zatrzepocze, skrzydła rozpościera, niechaj się rozmnaża, a raczej, nie przesadzajmy, raczej utrwala, tak jest dobrze i tak wystarczy, maleńkość poprzez pochwałę, maleńkość jako podstawa bytu, ucieleśnienie. No, mogą mówić – minimalizm, spotęgowany, wycofany, introwertyczny minimalizm; powiedzieć, tak, można wszystko. Tymczasem, co czuć można bardziej, niż wiedzieć – maleńkość nie ma nazbyt wiele wspólnego z minimalizmem; chyba że pierwszą literę, m jak maleńkość i m jak minimalizm, lecz w sumie niewiele.

I tutaj jest inaczej, inne pisanie tutaj panuje, stosunki, waham się, czy rzec – w oparciu o maleńkość, lecz zaryzykuję, po cichu, bo tak dobrze: w oparciu o maleńkość, po nic, dla siebie.

Oddechy płyną spokojnie przez korytarze, ocierają się o lampy, kwiaty, delikatnie zahaczają o pościele, bez szumów własnych, jakichkolwiek, cisza brzmi; płyną oddechy i tak jest dobrze. Jej Wysokość Maleńkość.

Reklamy

§ 3 Responses to Maleńkość

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

What’s this?

You are currently reading Maleńkość at 3 ucho.

meta

%d blogerów lubi to: