Letni żar zewnętrznej zbrodni

5 czerwca 2014 § 1 komentarz

Nie czytają, grzmi establishment, który czyta; to źle, to niedobrze, establishment, który czyta, ubolewa, nad niefrasobliwością nieczytających umowne ręce załamuje. Ale ktoś jednak czyta, prócz establishmentu śmietanka, światła sama, tak się wydaje, ci, którzy nie są statystyczni, co do łóżka z książką raczej, tak, czytają; przepraszam, nie przepadam za socjologią.

Jaki procent lektury czytających stanowi kryminał skandynawski, że się zapytam i pochylę, bo mnie to w pierwszej kolejności ciekawi, he? Mniemam, śmiem mniemać, że znaczny, no bo i półki, te wirtualne i te drewnopodobne się wyginają, uginają się pod dziełami rozmaitych „…sonów” tudzież innych Larsów i Henningów, a i wykresy sprzedażowe w słuszną są stronę skierowane, słusznie nachylone, podaż z popytem idą pod ramię, zespołowo grają.

Jeśli wniosek stąd płynie jakiś, to ten może, że dla nie-statystycznego bliższa jest zbrodnia w odległym Helsingborgu czy mrocznym Reykjavíku, względnie w dawnym Breslau (jeśli darujemy sobie te skandynawskie konotacje), bliższa, bardziej gorąca i namiętna – chociaż dzisiejszy żar niechybnie zmierza w kierunku „letniości”, jest żarem li tylko nominalnym – acz jest oczywiste, że zarazem bardziej makabryczna i posępna, a więc ta zbrodnia w sumie zewnętrzna jest bliższa, a tym samym ciekawsza, niż zbrodnia wewnętrzna; słowem – trup szwedzki, detektyw z Malmö, zagadki minionego Breslau są bardziej atrakcyjne i warte studiowania, aniżeli retrospekcja singerowskiego meszuge, mały świat Hrabala i upadek Konsula: zaiste, nie słychać o dodruku Lowry’ego.

Reklamy

§ One Response to Letni żar zewnętrznej zbrodni

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

What’s this?

You are currently reading Letni żar zewnętrznej zbrodni at 3 ucho.

meta

%d blogerów lubi to: